BLOG

SAFRA YOLLARI ULTRASONU

SAFRA YOLLARI ULTRASONU

Safra yolları karaciğer içerisinde ince kanallar şeklinde başlar. Daha sonra bu kanallar birleşerek karaciğerin sağ ve sol lobunda iki ana kanal halinde gelir.

EKLEM ULTRASONU

EKLEM ULTRASONU

Pediatrik kalça ultrasonu kalçanın gelişimsel eksikliklerini değerlendirmek amacıyla genellikle 1-3 aylık bebeklere belli pozisyonlarda yapılan incelemedir.

PEDİATRİK BEYİN ULTRASONU

PEDİATRİK BEYİN ULTRASONU

Transfontanel ultrason yeni doğan bebeklerde sıklıkla kullanılmakla birlikte bebeklerin kafa kemikleri kapanana kadar (yaklaşık 6-9 ay) yapılabilir.

TİROİD ULTRASONU

TİROİD ULTRASONU

Tiroid ultrasonu tiroid bezi için yapılan yüzeysel ultrason incelemesidir. Tiroid bezi boynumuzun orta-alt kesiminde yerleşimli, sağda ve solda iki lob ve ortada bu iki lobu birleştiren isthmus adı verilen parçaları olan organımızdır.

TİROİD TERMAL ABLASYON TEDAVİSİ

TİROİD TERMAL ABLASYON TEDAVİSİ

TİROİD NODÜLLERİNDE TERMAL ABLASYON

Tiroid Nodülü Nedir?

Tiroid bezi boynun ön tarafında izlenen kelebeğe benzer görünümde bir organdır. Tiroid hayati öneme sahip ve birçok organı etkileyen hormonları salgılamaktadır. Bu hormonlar T3 (Tiroksin) ve T4 (Triiyodotrinonin) hormonlarıdır.

AKUT APANDİSİT

AKUT APANDİSİT

Appendiks kalın bağırsağımızın başlangıç yerinden köken alan kör bir bağırsak parçasıdır. Bir ucu kalın bağırsağa açılırken diğer ucu kapalıdır. Appendiks karnımızın sağ alt kesiminde yerleşimlidir. Yaklaşık 8-10 cm uzunluğunda ve ince kalibrasyonda solucana benzer bir yapıdır.