BLOG

SAFRA YOLLARI ULTRASONU

SAFRA YOLLARI ULTRASONU

Safra yolları karaciğer içerisinde ince kanallar şeklinde başlar. Daha sonra bu kanallar birleşerek karaciğerin sağ ve sol lobunda iki ana kanal halinde gelir.

EKLEM ULTRASONU

EKLEM ULTRASONU

Pediatrik kalça ultrasonu kalçanın gelişimsel eksikliklerini değerlendirmek amacıyla genellikle 1-3 aylık bebeklere belli pozisyonlarda yapılan incelemedir.

PEDİATRİK BEYİN ULTRASONU

PEDİATRİK BEYİN ULTRASONU

Transfontanel ultrason yeni doğan bebeklerde sıklıkla kullanılmakla birlikte bebeklerin kafa kemikleri kapanana kadar (yaklaşık 6-9 ay) yapılabilir.

TİROİD ULTRASONU

TİROİD ULTRASONU

Tiroid ultrasonu tiroid bezi için yapılan yüzeysel ultrason incelemesidir. Tiroid bezi boynumuzun orta-alt kesiminde yerleşimli, sağda ve solda iki lob ve ortada bu iki lobu birleştiren isthmus adı verilen parçaları olan organımızdır.

AKUT APANDİSİT

AKUT APANDİSİT

Appendiks kalın bağırsağımızın başlangıç yerinden köken alan kör bir bağırsak parçasıdır. Bir ucu kalın bağırsağa açılırken diğer ucu kapalıdır. Appendiks karnımızın sağ alt kesiminde yerleşimlidir. Yaklaşık 8-10 cm uzunluğunda ve ince kalibrasyonda solucana benzer bir yapıdır.

BİONTECH AŞISI SONRASI KOLTUK ALTINDA ŞİŞLİK VE AĞRI

BİONTECH AŞISI SONRASI KOLTUK ALTINDA ŞİŞLİK VE AĞRI

Pandeminin hızlı bir şekilde devam ettiği ve Sars Cov2 virüsünün mutasyon geçirerek daha ağır enfeksiyonlara yol açtığı bu günlerde buna paralel olarak aşılama hızları da artmıştır. Halen daha aşılma düzeyleri istenilen düzeylerde olmasa da son birkaç aylık periyotta ciddi düzeyde aşılama yapılmıştır. Yılın başında ülkemizde sadece Sinovac ile aşılama yapılırken yaz aylarının başladığı zamandan itibaren Biontech ile de aşılama yapılmaya başlanmıştır. Eylül 2021 itibari ile ülkemizdeki aşılamanın ağırlıklı olarak Biontech aşısı ile yapıldığını görüyoruz.