Karotis-Vertebral Arter Renkli Doppler Ultrason

Karotis ve vertebral arterler kalbimizden çıkan ana damarlardan köken alan ve beynimizi besleyen damarlardır. Bu damarlar boynumuzun her iki yanında yerleşim gösterirler.

Karotis renkli doppler ultrason ile karotis damarımız (şah damarı) değerlendirilir. Bu damarda olası darlıklar, tıkanıklıklar, plaklar, balonlaşmalar (anevrizma) ve akım hızları-volümleri değerlendirilir. Bu damarlardaki problemler, beyni besleyen ana damarlar olduklarından hayati önem arz etmektedir.

Karotis-Vertebral-Arter-Renkli-Doppler-UltrasonKarotis-Vertebral-Arter-Renkli-Doppler-Ultrason-2

Doppler inceleme sonucunda olası damar problemleri olması durumunda, problemin ciddiyetine göre medikal tedavi, stent ya da cerrahi tedavi protokollerinden birisi uygulanabilir.

Vertebral renkli doppler ultrason ile beynimizin arka kesimine yani beyincik bölgesine giden ve buranın beslenmesini sağlayan vertebral arterler değerlendirilir.

Bu damarlarda tıkanıklıklar, balonlaşmalar (anevrizma), daralmalar ve akım hızları-volümleri değerlendirilir. Vertebral arterlerin oluşturduğu toplam debi yeterli düzeyin altında ise hastada vertigo oluşumuna sebep olabilir.